HomeAbout UsTeam Minot 2018 Award Winners

5th Bomb Wing Award Winners

5 MDG

AMN of the Year

SrA Tifany Torres-Mitchell, 5 MDSS

NCO of the Year

TSgt Danielle Sanderson, 5 MDOS

SNCO of the Year

MSgt Daneen Jeziorske, 5 MDOS

FGO of the Year

Maj Brandy Renner, 5 MDSS

CGO of the Year

Capt Nicole Stanley, 5 MDSS

Civ. Cat. 1 of the Year

Gary Hermann, 5 MDSS (5 BW winner)

Civ. Cat. 2 of the Year

Tiawania Flythe, 5 MDSS

Vol of the Year

MSgt Chrishana Dameron

AFGSC Medium Dental Clinic of the Year

5th Medical Group

AFGSC 4B0X1 Base Bioenvironmental Engineering NCO of the Year

SSgt Nicholas Arvelo, 5 MDG

AFGSC 4C0X1 Mental Health NCO of the Year

TSgt Anthony Washington, 5 MDG

AFGSC Competent Medical Authority of the Year

Capt Stedven Feliciano, 5 MDG

AFGSC Personnel Reliability Assurance Program Team of the Year

5 MDG Operational Medicine Flight

AFGSC Additional Duty Safety Professional of the Year

Mark Cory, 5 MDG

5 MSG

AMN of the Year

SrA Tyler McKee, 5 CS (5 BW winner)

NCO of the Year

SSgt Joshua Nauman, 5 CS (5 BW winner)

SNCO of the Year

SMSgt Philip McAlpin, Jr., 5 CES (5 BW winner)

FGO of the Year

Maj Mark Johanning, 5 MXS

CGO of the Year

1st Lt Nicholas Chapman, 5 LRS (5 BW winner)

Civ. Cat. 1 of the Year

Jeffrey Bock, 5 LRS

Civ. Cat. 2 of the Year

Bradley Stadheim, 5 CS (5 BW winner)

Civ. of the Year Cat. 3

Richard Helgeson, 5 CES (5 BW winner)

Volunteer of the Year

SSgt William White, 5 LRS

First Sergeant of the Year

MSgt Alejandro Rojas, 5 CS

Arthur J Meyers Food Service Excellence Eastern Region

SrA Joya Lindsey, 5 FSS

AFGSC General Curtis LeMay Award for best large FSS in the command

5th Force Support Squadron

AFGSC Civilian Personnel Flight of the Year

5th Force Support Squadron

AFGSC Force Development Flight of the Year

5th Force Support Squadron

AFGSC Installation Level A1 Company Grade Officer of the Year

Capt Joseph Smiley, 5 FSS

Sodexo Corp 5-Stars Rating

Dakota Inn Dining Facility

DSST/CLEP Testing Centers Rating

Minot Education Center ranked #9/111

AFGSC Outstanding Cyber Operations Airman

SrA Tyler McKee, 5 CS

AFGSC Outstanding Cyberspace Support Senior Noncommissioned Officer

SMSgt Gordan Meisner, 5 CS

AFGSC Air Force Cyberspace Outstanding FGO

Lt Col Steven Skipper, 5 CS

General John P. Jumper Award for Excellence in Warfighting Integration Officer

1st Lt Brandon Reese, 5 CS

General John P. Jumper Award for Excellence in Warfighting Integration Civilian

Terry Woznicki, 5 CS

Air Force General Edwin W. Rawlings Team Award

5th Communications Squadron

Innovation Award

5 CES Electric Shop

AFGSC Military Fire Fighter of the Year Award

SrA Alisa Baker-Burdo, 5 CES

AFGSC Military Fire Officer of the Year

TSgt Anthony Montano, 5 CES

AFGSC Civilian Fire Officer of the Year

Paul Klug, 5 CES

DoD Packing Achievement Award

5th Logistics Readiness Squadron

Outstanding LRS Civilian Cat II of the Year

Kendra Beers, 5 LRS

AFA Outstanding AF Civilian Employee of the Year Wage Employee

Kristal L. Brugman, 5 LRS

CMSGT(ret) Robert M. Herrington

Spirit Of Service Award

SSgt William White, 5 LRS

Outstanding Contracting Enlisted Mmber (SNCO)

MSgt Ginnafer A. Burnett, 5 CONS

Outstanding Contracting Enlisted Member (NCO)

TSgt Samuel A. Lopez II, 5 CONS

Outstanding Contracting Enlisted Member (Amn)

SrA Ryan M. Onesto, 5 CONS

Outstanding Reservist in Contracting

MSgt Lucas J. Dahlman, 5 CONS

5 MXG

Commander Support Staff of the Year

5th Aircraft Maintenance Squadron

AMN of the Year

SrA Ethan Kostival, 5 AMXS

NCO of the Year

TSgt Vincent Crews, 5 MXS

SNCO of the Year

MSgt Heather Jerrell, 5 MUNS

FGO of the Year

Maj Jason Snedeker, 5 MXS

CGO of the Year

2nd Lt Marlan Campbell, 5 AMXS

Civ. Cat. 2 of the Year

Randall Mackey, 5 MXS

Volunteer of the Year

A1C Richard Cabak, 5 MOF

First Sergeant of the Year

SMSgt Wayne Sharp, 5 MXS (5 BW winner)

Honor Guard Member of the Year

SrA Derrick Ewing, 5 AMXS (5 BW winner)

Innovation Award

5 MXG Weapons Standardization (5 BW winner)

AFA Civilian of the Year

Sandra Ingram (5 BW winner)

Lance P. Sijan Award

Capt Brandon Tovado, 5 MUNS

Lance P. Sijan Award

MSgt Jessica Padua, 5 MXS

Lance P. Sijan Award

TSgt Andrew Schuetz, 5 MXS (5 BW winner)

Lt Gen Leo Marquez

Maj Timothy Doster, 5 AMXS

Lt Gen Leo Marquez

Capt Roman Obolonskiy, 5 MXS

Lt Gen Leo Marquez

MSgt David Carlton, 5 AMXS

Lt Gen Leo Marquez

SSgt Jeffery Rutledge, AMXS

Lt Gen Leo Marquez

SrA Hector Tejada, 5 MXS

Lt Gen Leo Marquez

Maj Eugene Pinckney, 705 MUNS

Lt Gen Leo Marquez

1st Lt Robert Brinkerhoff, 705 MUNS

Lt Gen Leo Marquez

MSgt Casey Andersen, 5 MUNS

Lt Gen Leo Marquez

SSgt Eric Vadala, 5 MUNS

Lt Gen Leo Marquez

SrA Jennifer Giang, 705 MUNS

Clements McMullen Memorial Daedalian Weapon System Maintenance Trophy

5th Maintenance Squadron

AD Maintenance Effectiveness Award: Medium Aircraft Maintenance

5th Maintenance Squadron

5 OG

AMN of the Year

SrA Samantha Chacon, 5 OSS

NCO of the Year

SSgt Derek Miles, 5 OSS

SNCO of the Year

MSgt Dustin Ehr, 5 OSS

FGO of the Year

Maj Jared Brinkerhoff, 23 BS (5 BW winner)

CGO of the Year

Capt Joshua Isenga, 23 BS

Civ. Cat. 1 of the Year

Angela Schultz, 69 BS

Civ. Cat. 2 of the Year

Justin Rice, 5 OSS

Volunteer of the Year

1st Lt Thomas Urbanek, 23 BS

Key Spouse of the Year

Tianna Roulette, 23 BS (5 BW winner)

Innovation Award

(RAWS) Radar Airfield & Weather Systems

AFGSC Lima Site 85 Award

5 OSS/RAWS

Risner Award

Capt Ian Duncan, 69 BS (5 BW winner)

2018 Latin Style Distinguised Military Service Award

Capt Gloriemar Torre-Santiago, 23 BS

Curtis E. LeMay Award (Best Bomber Aircrew)

Maginnes/Keller/Fite/Lindberg/Kallis, 23 BS

 

Radar, Airfield, and Weather Systems SNCO of the Year

MSgt Daniel M. Jacobson, 5 OSS

Airfield Management Airman of the Year

A1C Jeffery A. Hawes, 5 OSS

5 WSA

AMN of the Year

SrA Jared Samsel, 5 BW/CCA

NCO of the Year

TSgt Rocio Pattarroyo, 5 BW/CCA

SNCO of the Year

MSgt Carlos Cintron, 5 CPTS

FGO of the Year

Maj Natassia Cherne, 5 BW/PA

CGO of the Year

Capt Nicholas Tensing

Civ. Cat. 1 of the Year

Susan Yatzeck

Civ. Cat. 2 of the Year

Naomi Haye

Innovation Award

Chapel

Individual Award for Communication Excellence, FGO

Maj Natassia Cherne, 5 BW/PA

 

Air Force Public Affairs Director's Excellence Award, Best Innovation

5 BW/PA for "Minot Air Force Base Facebook Engagement Revitalization"

8th AF Safety Enlisted Professional of the Year

TSgt Chas Poteat, 5 BW Safety

AFGSC Human Factors Safety Excellence Award, Cat II

5 BW Occupational Safety Office

AFGSC Financial Management Civilian of the Year: GS-9 and Above Category

Naomi Haye, 5 CPTS

AFGSC Additional Duty Safety Professional of the Year

Ms. Miesner, 5 BW/SEG

A1 Special Recognition Team Award (Installation)

5 BW/CCA